07.07.2023 Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV Oranlarındaki Artışın Stok Kartlarına Uygulanması

Bu yazımızda 07.07.2023 ‘de  Resmi Gazete’de yayımlanan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak KDV oranlarındaki artışın Zirve Masaüstü Programında stok kartlarına ait KDV oranlarının nasıl değiştirileceğinden bahsedeceğiz.

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara ulaşmak için buraya tıklayınız.

.

Yeni KDV oranları ile işlemlerde ve raporlamalarda sorun yaşamamak için programlarınızın güncel olması gerekmektedir. 

.

Önemli Not: Stok kartlarına ait KDV oranı değişikliği yapılmadan önce oranlarda yapılacak değişiklik geri alınamayacağından bir aksilik halinde verilerinizi eski haline getirebilmek adına yedek almanızı öneririz.
Yedek alma işlemine ait bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Zirve Masaüstü programında stok kartlarına ait KDV oranlarını değiştirmek için 2 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler;

.

*Stok kartı üzerinde değiştirme.

*Toplu olarak değiştirme.

.

Az sayıda stok için KDV değişikliği yapılacaksa “Stok Kartı Üzerinde Değiştirme” yöntemi kullanılabilir. Stok kartı üzerinde değişiklik yapılabilmesi için Zirve Masaüstü Programından ilgili firmaya giriş yapılır. Ardından Stok modülü içerisinde, ilgili stok seçilerek “Kart İncele-Düzelt” butonuna tıklanır.

Açılan sayfada “KDV Oranı %” alanından yeni KDV oranı yazılır ve “Kaydet” butonuna tıklanarak KDV oranı değiştirilir.

Çok sayıda stok için KDV değişikliği yapılacaksa “Toplu Olarak Değiştirme” yöntemi kullanılabilir. Toplu KDV değişikliği için iki yöntem bulunmaktadır.

İlk yöntem “Hızı KDV Değiştir” özelliği ile KDV oranlarını değiştirmektir.

Hızlı KDV değişir özelliğini kullanmak için Zirve Masaüstü Programından ilgili firmaya giriş yapılır. Ardından Stok modülü içerisinde, “Fiyat/KDV Değiştir” sayfasına geçiş yapılır.

Ardından “Hızlı KDV Değiştir” butonuna tıklanır. “Eski KDV Oranı” ve “Yeni KDV Oranı” yazılarak “KDV Oranlarını Toplu Değiştir” butonuna tıklanır.

İlk olarak “Yeni Değerleri Uygula” butonuna, ardından ”Kaydet” butonuna tıklanır. Böylelikle hızlı bir şekilde KDV oranları değişecektir.

Aynı işlemler Gelir ve Gider kartları içinde yapılabilir. Bu işlemin yapılabilmesi için Gelir ya da Gider modülü içerisine giriş yapılarak “Hızlı KDV Değiştir” butonuna tıklanır. “Eski KDV Oranı” ve “Yeni KDV Oranı” yazılarak “KDV Oranlarını Toplu Değiştir” butonuna tıklanır. Böylelikle Hızlı bir şekilde KDV oranları değişecektir.

İkinci yöntem olan toplu olarak oran değişikliği için Zirve Masaüstü Programından ilgili firmaya giriş yapılır. Ardından Stok modülü içerisinde, “Fiyat/KDV Değiştir” sayfasına geçiş yapılır.

“Fiyat/KDV Değiştir” sayfasında “Stok Kartı Filtreleme Alanı” için “KDV Oranı” seçilir.

Ardından “Filtreleme Seçeneği” alanından “eşittir”, “Başlangıç Değeri” olarak “8” yazılır ve “Filtrele” butonuna tıklanır.

Filtrele butonuna tıklanmasıyla %8 KDV oranına sahip bütün stoklar ekranda görüntülenir.

“Değiştirilecek Stok Kartı Alanı” için “KDV Oranı” seçilir.

Ardından “Değiştirme Seçeneği” alanından “Sabit Değer”“Kaynak Değer” olarak “10” yazılır.

İlk olarak “Yeni Değerleri Uygula” butonuna, ardından ”Kaydet” butonuna tıklanır.

Aynı işlemler %18 KDV içinde gerçekleştirilmelidir.

Önemli Not: Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara göre 10.07.2023 tarihinde yürürlüğe gireceğinden dolayı 10.07.2023 tarihi öncesine kesilecek faturalar için KDV oranları fatura içerisinden eski oranlar olarak düzeltilmelidir.

Böylelikle sadece birkaç adımda Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara göre belirlenen KDV oranları kolay ve hızlı bir şekilde değiştirildi, keyifli kullanımlar dileriz. 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir